Jesteśmy liderami w dostarczaniu detali z tworzywa konstrukcyjnego wykonanych metodą frezowania CNC. Detale nawet o niewielkich gabarytach poddawane są seryjnej obróbce frezowania.

FREZUJEMY tworzywa sztuczne:

  • poliamid PA6
  • poliacetal POM C
  • polietylen PE
  • teflon PTFE
  • polipropylen PP
  • peek

Dzięki odpowiedniej wiedzy, doświadczeniu oraz nowoczesnego sprzętu jesteśmy w stanie sprostać rosnącym wymaganiom w produkcji precyzyjnych części na frezarkach CNC. Oczywiście konieczna jest znajomość technologii obróbki skrawaniem, właściwości materiałów a także narzędzi skrawających.

Dość często zdarza się , że do konkretnego projektu musimy podejść indywidualnie tak aby efekt końcowy dla klienta był zadowalający.

CO TO JEST FREZOWANIE CNC

Frezowanie to nic innego jak najbardziej uniwersalna metoda obróbki skrawaniem. Podczas frezowania ruch obrotowy wykonuje narzędzie, które umożliwia skrawanie materiału natomiast przedmiot obrabiany jest nieruchomy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uzyskać praktycznie dowolny kształt.

Zasadnicza różnica pomiędzy Toczeniem a frezowaniem CNC to przede wszystkim narzędzie skrawające. Narzędzia do frezowania mają zazwyczaj wiele ostrzy. Frezowanie przez takie rozwiązani jest obróbką przerywaną, podczas której ostrze cykliczne wchodzi i wychodzi z materiału obrabianego.

PODSTAWOWE OPERACJE FREZOWANIA TWORZYW KONSTRUKCYJNYCH

FREZOWANIE CZOŁOWE TWORZYW

Frezowanie czołowe często nazywane frezowaniem płaszczyzn odbywa się z wykorzystaniem narzędzi o kącie przystawienia równym 45 stopni. Często do frezowania płaszczyzn stosuje się narzędzia na płytki wielokątne lub okrągłe.

Podczas frezowania czołowego istnieje możliwość zastosowania płytek dogładzających w operacjach wykańczających. Płytki dogładzające to rodzaj płytek skrawających o ponadstandardowej szerokości krawędzi skrawającej stosowany w celu poprawienia jakości powierzchni.

FREZOWANIE WALCOWO CZOŁOWE

Frezowanie walcowo czołowe polega na wykorzystywaniu czołowych oraz bocznych krawędzi ostrzy narzędzia w taki sposób aby uzyskać jednocześnie dwie płaszczyzny po przejściu frezu.

Ta metoda przyspiesza wykonanie odpowiedniego kształtu detalu, przy czym warto pamiętać o tym, że jednym z podstawowych wymogów jest uzyskanie rzeczywistego kąta 90 stopni pomiędzy płaszczyznami obrabianymi. Do tego typu frezowania wybiera się odpowiednie narzędzie, których jest wiele do wyboru począwszy od głowic frezarskich poprzez frezy tarczowe aż po frezy palcowe.

FREZOWANIE PROFILOWE

Frezowanie profilowe wykonuje się tylko z wykorzystaniem obróbki skrawaniem CNC. Polega na obróbce detalu w wielu osiach jednocześnie natomiast kształtowanie form wklęsłych i wypukłych w dwóch i trzech wymiarach.

Celem uzyskania optymalnych rezultatów obróbki, konieczne jest zaawansowane programowanie ścieżek.

Podczas wykorzystania frezowania profilowego proces obróbki powinien być podzielony na co najmniej trzy typy operacji: obróbka zgrubna, obróbka półwykańczająca i obróbka wykańczająca.

FREZOWANIE ROWKÓW

Frezowanie rowków jest jedną z najciekawszych funkcji aplikacji frezowania. W wielu detalach wykonuje się rowki płytkie lub głębokie, zamknięte lub otwarte, krótkie lub długie, szerokie lub wąskie wreszcie proste bądź też zakrzywione. Narzędziami dedykowanymi do operacji rowkowania bądź też odcinania materiału to przede wszystkim frezy tarczowe. Mogą one skutecznie wykonywać głębokie otwarte długie rowki z gwarancją stabilności i produktywności. Można również je łączyć w zespoły zwielokrotniając objętość usuwanego materiału w jednym podejściu.

FREZOWANIE GWINTÓW W TWORZYWACH

Do nacinania gwintów stosuje się podstawowe narzędzia takie jak gwintowniki oraz narzynki.

Bardziej zaawansowaną formą kształtowania gwintów wewnętrznych jest wygniatanie do tego służą tzw. wygniataki, które swoją konstrukcją przypominają gwintowniki z tym , że nie posiadają ostrzy a jedynie wierzchołki oraz kanaliki smarne. Ich praca przyczynia się do formowania gwintu , przez co unika się tworzenia wiórów.

Kolejnym sposobem kształtowania gwintów jest ich frezowanie. W takim przypadku mamy do dyspozycji wiele narzędzi, które pozwalają naciąć niemal każdy gwint.

Jeśli chodzi o wydajność metoda wygniatania jest zdecydowanie wydajniejsza jednak to frezowanie pozwala na największą kontrolę nad procesem i stanowi jego uzupełnienie w przypadkach, gdzie nie możemy zastosować wygniataka.