TOP 5 CIEKAWOSTEK O USZCELKACH

Uszczelki to jeden z najpowszechniejszych typów uszczelnień mechanicznych. Można je znaleźć w silnikach samochodowych, systemach klimatyzacji, zbiornikach paliwa i maszynach produkcyjnych. 

Podobnie jak wszystkie uszczelnienia mechaniczne, uszczelki mają za zadanie chronić przed wyciekami. Tworzą szczelne środowisko, jednocześnie zatrzymując gazy, powietrze lub ciecze pod ciśnieniem. Ten post ujawnia zabawne fakty na temat uszczelek, z których niektóre mogą Cię zaskoczyć.

1) Uszczelki to nie to samo co o-ringi

Wbrew powszechnemu przekonaniu uszczelki to nie to samo co O-ringi. Zarówno uszczelki, jak i O-ringi zaliczane są do uszczelnień mechanicznych. O-ringi charakteryzują się jednak swoim kształtem. Wszystkie O-ringi mają kształt pączka, podczas gdy uszczelki mają zwykle większy i bardziej unikalny kształt. Ze swoim kształtem pączka, O-ringi są zwykle używane do uszczelnienia pojedynczej współpracującej powierzchni. Z drugiej strony uszczelki służą do uszczelnienia dwóch lub więcej współpracujących powierzchni.

2) Uszczelki dostępne są w dziesiątkach materiałów

Uszczelki są dostępne w dziesiątkach materiałów. Można je znaleźć w metalach, takich jak aluminium i stal nierdzewna. Inne materiały, z których wykonane są uszczelki, to akryl, szkło, filc, polietylen, nitryl, celuloza, guma gąbczasta, korek, papier ceramiczny i włókno bezazbestowe.

Każdy materiał ma swoje unikalne właściwości. Dlatego ważne jest, aby wybrać uszczelki z odpowiedniego materiału.

3) Niektóre uszczelki posiadają pierścienie kompresyjne

Niektóre uszczelki posiadają pierścienie zaciskowe. Pierścienie zaciskowe są zwykle spotykane w uszczelkach używanych do uszczelniania pod wysokim ciśnieniem. Składają się z kawałków materiału w kształcie pączków — podobnych do pierścieni uszczelniających — które są osadzone wokół współpracujących obszarów powierzchni uszczelki. Pierścienie zaciskowe są zaprojektowane tak, aby wytrzymać siły ściskające gazów, powietrza lub cieczy pod ciśnieniem.

4) Płyta jest najczęstszym typem uszczelek

Najpopularniejszym rodzajem uszczelki jest blacha. Uszczelki płytowe są określone metodą ich produkcji. Powstają poprzez wykrawanie fragmentów cienkiego, przypominającego arkusz materiału. Materiał podobny do arkusza jest początkowo lity. Jednak dziurkowanie usunie fragmenty materiału przypominającego arkusz, dzięki czemu będzie można go użyć jako uszczelki. Wszystkie uszczelki produkowane tą metodą są znane jako uszczelki płytowe.

5) Uszczelka może chronić przed różnymi rodzajami wycieków

Uszczelki mogą chronić przed różnego rodzaju wyciekami. Podczas gdy niektóre z nich są przeznaczone tylko do zapobiegania wyciekowi jednej substancji, inne mają na celu zapobieganie wyciekom wielu substancji. Na przykład silniki samochodowe mają uszczelki, które zapobiegają wyciekom zarówno płynu chłodzącego, jak i gazów spalinowych. Zawierają przejścia dla obu tych substancji, które pieczętują w odpowiednich sekcjach.

Uszczelki, choć często niedoceniane są bardzo ważnym elementem pracy wielu maszyn i urządzeń. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi profesjonalistami w celu podjęcia najlepszych dla Państwa zastosowań decyzji.