Materiały na uszczelki kołnierzowe – co warto wiedzieć?

Optymalne wykorzystanie materiałów uszczelniających kołnierzowych jest bardzo ważne dla wydajnej pracy uszczelki. Aby mieć całkowitą pewność w sprawie bezpieczeństwa pracy oraz odpowiedniego doboru materiału, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, np. konstrukcja, sposób ich wytwarzania, instalacji, warunki procesu i sposób przechowywania, odgrywają rolę i mają wpływ na produkt końcowy. 

Przechowywanie uszczelki jest jednak jedynym czynnikiem, który znajduje się znacznie niżej na liście priorytetów, niż powinien. Niestety, zwykle widać, że przechowujemy uszczelki dłużej niż to konieczne i często w miejscach, które nie zawsze są idealne, co następnie wpływa na różnego rodzaju awarie podczas użytkowania. Jeśli zależy na na idealnym doborze uszczelki dla naszego zastosowania warto również rozważyć opcję produkcji uszczelki na zamówienie.

W tym poście przyjrzymy się najlepszym sytuacjom przechowywania materiałów uszczelek kołnierzowych i uszczelek spiralnie zwijanych, aby pomóc zachować ich wydajność i możliwości. 

Materiały przeznaczone do produkcji uszczelek kołnierzowych

Materiały na uszczelki należą do jednej z trzech kategorii, tj. uszczelki niemetalowe, uszczelki półmetaliczne, uszczelki metalowe.

Uszczelki niemetalowe  mogą być również znane jako uszczelki miękkie i są wytwarzane z gumy, włókna, PTFE i grafitu. Uszczelki metalowe produkowane są z jednego lub kombinacji różnych metali. Natomiast uszczelki półmetaliczne jak sama nazwa wskazuje, wykonane są zarówno z materiałów metalowych, jak i niemetalowych. 

Uszczelki spiralnie zwijane są najczęściej spotykaną i stosowaną uszczelką półmetalową, gdzie metal zapewnia wytrzymałość, a elementy niemetaliczne zapewniają szczelność i dopasowanie. 

Jak prawidłowo przechowywać uszczelki?

Upewnienie się, że uszczelki są przechowywane prawidłowo i we właściwym środowisku, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ich ogólnej wydajności końcowej. 

Materiały uszczelek, które zawierają spoiwa elastomerowe, będą z czasem nieuchronnie pogarszać się. Dzieje się tak, ponieważ same materiały włókniste składają się ze złożonych materiałów. Materiały stosowane w tego typu uszczelkach są często podatne na niszczenie w ekstremalnych temperaturach otoczenia, co często oznacza, że degradacja może również wystąpić, gdy są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

Ostatecznie to elementy wypełniające w uszczelkach powodują najbardziej znaczące uszkodzenie samej uszczelki. Oczywiście wszystko zależy od składu użytego materiału, a także jego jakości i sposobu przechowywania. 

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją materiały uszczelniające, na które okresy przechowywania nie mają wpływu. PTFE i grafit to dwa takie materiały, które nie zawierają spoiw i mają praktycznie nieokreślony okres trwałości. 

Należy jednak pamiętać, że w przypadku uszczelek metalowych i półmetalicznych, które wykorzystują takie materiały, nadmierne zapylenie może powodować problemy z kompatybilnością, a narażenie na wilgoć może powodować utlenianie elementów metalowych. 

Upewnienie się, że uszczelki są prawidłowo przechowywane i zrozumienie, w jaki sposób może to wpłynąć na okres przydatności do spożycia, pomaga zachować materiały na dłużej i uniknąć komplikacji, takich jak trudności w instalacji i uszkodzenie ogólnego uszczelnienia.