Czy istnieje idealna uszczelka dla zastosowania?

Uszczelki, choć często nie zdajemy sobie sprawy z ich ważności, mają kluczowe znaczenie dla niezawodności i integralności aplikacji i kiedy mówi się, że wybór odpowiedniej uszczelki teraz może pomóc w uniknięciu kosztownych problemów w przyszłości to jest to rzeczywiście prawdą. 

Dodatkową możliwością wpływającą na korzyść zadowolenia z uszczelki jest produkcja uszczelek na zamówienie, która zwiększa nasze szanse na kupno idealnej uszczelki dla naszego zastosowania.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze uszczelki?

Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych czynników, które wzięte pod uwagę mogą wpłynąć na zwiększenie zadowolenia z użytkowania danej uszczelki.

  1. Środowisko pracy – rodzaj płynu, na który będzie narażone uszczelnienie, oraz ciśnienie i temperatura są ważnymi czynnikami, o których należy pamiętać. Wynika to z faktu, że wymagane będą różne materiały uszczelek, aby zapewnić ciągłe działanie połączenia kołnierzowego. Różne uszczelki rurociągów będą odporne na różne temperatury, ciśnienia i płyny. 
  2. Temperatura i ciśnienie   — wybrana uszczelka kołnierza rury musi być w stanie wytrzymać najwyższe temperatury i ciśnienia, z jakimi będzie pracować Twoja aplikacja.   Ma to na celu zapewnienie skuteczności połączeń kołnierzowych i zapobieganie wyciekom. Idealnie, uszczelka kołnierza powinna wytrzymać maksymalne oczekiwane ciśnienie. 
  3. Prawo dotyczące emisji niezorganizowanych  — dodatkowe wytyczne i przepisy będą miały wpływ na wybór uszczelek i decyzje dotyczące stosowanych kołnierzy i uszczelek. 
  4. Występowanie wibracji  – wybrana uszczelka i uszczelnienie muszą być w stanie wytrzymać wibracje, jeśli jest to czynnik w aplikacji. 
  5. Ryzyko zanieczyszczenia płynów  — obszar ten jest niezwykle ważny w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym z określonymi zastosowaniami i procesami. 
  6. Korozja kołnierza  – czy uszczelka musi być odporna na korozję naprężeniową? 
  7. Integralność  – jeśli potrzebujesz całkowicie szczelnego uszczelnienia, które w 100% zapobiega zanieczyszczeniom, najbardziej oczywistym wyborem jest uszczelka spiralnie zwijana, zapewniająca o wiele mocniejsze i mocniejsze uszczelnienie. 

Wybór niewłaściwej uszczelki może mieć ogromny wpływ finansowy i negatywnie wpłynąć na pracowników oraz maszynę, dlatego trzeba mieć wszystkie informacje dotyczące procesu, zastosowania przestudiowane zanim podejdziemy do wyboru idealnego materiału uszczelki. 

Czynniki wpływające na wydajność kołnierza 

  • Obciążenie,
  • Temperatura,
  • Średnica zewnętrzna uszczelki, 
  • Szerokość uszczelki, 
  • Nacisk, 
  • Rodzaj płynu, 
  • Grubość uszczelki, 
  • Wykończenie powierzchni uszczelki, 

Rodzaje uszczelek kołnierzowych

Uszczelki kołnierzowe  służą do tworzenia statycznego uszczelnienia między dwiema powierzchniami kołnierza. Uszczelki kołnierzowe działają dobrze w różnych warunkach ciśnienia, temperatury i pracy. Zaprojektowane, aby zapobiegać wyciekom, materiały uszczelek kołnierzy obejmują te niemetalowe, półmetaliczne i metalowe, dodatkowo uszczelki muszą być prawidłowo zainstalowane w powierzchniach kołnierza, aby zapewnić szczelne połączenie. 

Jedne z najpopularniejszych typów uszczelek kołnierzowych to: 

Spiralnie zwijana uszczelka  – ma zdolność przywracania sprawności po skutkach zmian ciśnienia i temperatury, tj. różnic temperatur na powierzchni kołnierza w połączeniu z naprężeniem, pełzaniem i relaksacją śruby, wymaga uszczelki o odpowiedniej elastyczności, aby szybko się zregenerować, zachowując szczelność właściwości nawet w tych zmiennych warunkach. 

Uszczelki o profilu krzywkowym  – idealne do stosowania w zastosowaniach przemysłowych między kołnierzami i w zespołach wymienników ciepła.  Najbardziej odpowiednie tam, gdzie utrzymywane są wysokie temperatury i ciśnienie, dlatego należy kontrolować obciążenia śrub. 

Uszczelki z płaszczem metalowym  – produkowane z zewnętrzną powłoką metalową z filtrem metalowym lub niemetalowym. Materiał wypełniający zapewnia uszczelce sprężystość i ochronę przed ciśnieniem, temperaturą i korozją. Stosowany do pomp, zaworów i wymienników ciepła. Uszczelki z płaszczem metalowym wymagają gładkiego wykończenia powierzchni kołnierza, dużych obciążeń śrub i płaskiego kołnierza, aby zapewnić dobre właściwości uszczelniające.