Co to jest uszczelka zgarniająca i gdzie znajduje zastosowanie?

Ważnym elementem, często pomijanym przez firmy i producentów, jest uszczelka zgarniająca. Jeśli zastanawiasz się, czym jest zgarniacz, dzisiaj dowiemy się, dlaczego musisz ich używać i jak mogą wspierać Twoją pracę.

co to jest uszczelka zgarniająca

Uszczelki zgarniające – czym są?

Uszczelki zgarniające, które są czasami określane jako wycieraczki zgarniające, są rodzajem uszczelnienia osiowego, które zapewnia ciasne dopasowanie. Wspaniałą rzeczą w wycieraczkach do uszczelnień jest to, że nadal pozwalają na przejście tłoka posuwisto-zwrotnego przez wewnętrzny otwór uszczelnienia. 

Jednym z najczęstszych zastosowań uszczelek zgarniających jest stosowanie ich w cylindrach hydraulicznych, gdzie zeskrobują brud i wilgoć znajdującą się na tłoczyskach. Zatrzymuje zanieczyszczenia, które mogą skutkować zużyciem pierścienia wycieraczki lub innych części układu. Dlatego są tak ważne dla każdego rodzaju produkcji, ale nadal są tak bardzo pomijane przez osoby prywatne i firmy.

Kiedy należy używać wycieraczki?

Głównym powodem, dla którego musisz zdecydować się na użycie pierścienia zgarniającego, jest zapobieganie przedostawaniu się kurzu i zanieczyszczeń do obudowy systemu uszczelniającego. Gdy ciało obce może dostać się do obudowy, może to spowodować rozległe uszkodzenie pręta i cylindra, co może być zarówno niebezpieczne, jak i kosztowne do usunięcia. 

Najczęściej uszczelki wycieraczek są stosowane w cylindrach hydraulicznych i pneumatycznych, ale są również dodawane do rowerów i motocykli w teleskopowych widelcach amortyzowanych.

Z jakiego materiału powinna być wykonana uszczelka zgarniająca?

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze wycieraczki jest materiał, z którego jest wykonana. Musisz poświęcić trochę czasu, aby znaleźć odpowiedni rodzaj materiału do swojego zastosowania, aby prawidłowo wykonała wymaganą pracę. 

Aby znaleźć odpowiedni materiał na uszczelkę zgarniającą, musisz zastanowić się, jaki rodzaj uszczelnienia zapewni zamknięcie, które będzie Ci potrzebne, aby chronić Cię przed brudem i kurzem. Guma i tworzywo konstrukcyjne to najczęstsze opcje materiałowe dla wycieraczek prętowych.

Kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pierścienia zgarniającego, to temperatura, w której będziesz pracować, oraz ciśnienie, jakie jest na niego wywierane podczas procesu. Należy również wziąć pod uwagę inne kwestie środowiskowe, takie jak prędkość skoku, ponieważ mogą one wpływać zarówno na profil, jak i materiał. Mieszanki poliuretanu i PTFE to dwie inne bardzo popularne obecnie opcje na rynku, z których obie mogą wytrzymać nacisk, pod jakim są poddawane.

Zatrzaskowe uszczelki wycieraczek

Niektóre z najpopularniejszych obecnie uszczelek zgarniających na rynku to zatrzaskowe uszczelki zgarniające. Są szybkie i łatwe w użyciu i generalnie są dobrym rozwiązaniem zarówno do lekkich, jak i średnich prac. Konstrukcja zatrzaskowa pomaga zapewnić bezpieczne dopasowanie i większą stabilność podczas procesu. 

Inwestując w zgarniacze do swoich projektów, upewnij się, że znajdziesz te, które mają odpowiedni rozmiar i kształt dla rozmiarów rowków na desce rozdzielczej. Pomoże to utrzymać powierzchnię pręta w kontakcie z krawędzią wycieraczki, co zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń. 

Nasza firma może wówczas współpracować z Tobą, aby znaleźć odpowiednią opcję materiału w oparciu o Twoje potrzeby, aby pomóc Ci zwiększyć wydajność Twoich procesów pracy w przyszłości.